Menu Zamknij

Stanisław Kaszyński bohater przypomniany

 28 marca braliśmy udział w projekcie edukacyjnym „Stanisław Kaszyński bohater przypomniany”. Organizatorem przedsięwzięcia było Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.
Odbiorcami projektu byli uczniowie klas 7a, 8a i 8b.Zajęcia i prezentację przeprowadził pracownik muzeum, Pani Magdalena Babik.
Celem projektu było przypomnienie działalności społecznej i patriotycznej przedwojennego sekretarza gminy Chełmno, który w czasie okupacji za próbę poinformowania opinii publicznej o dokonującej się w Chełmnie eksterminacji ludności żydowskiej, zapłacił najwyższą cenę. Stracił życie. Życie straciła również Jego żona Karolina. Kaszyńscy osierocili czworo dzieci.
Stanisław Kaszyński (prywatnie mój dziadek) urodził się 16.11.1903r. w Brudzewie To tu pobierał naukę na szczeblu elementarnymi tu rozpoczął pracę jako urzędnik gminny. Był członkiem ZWZ-AK.
Uczniowie zastanawiali się nad rolą świadka w procesie Zagłady, definicją bohatera i potrzebą kształtowania postawy wrażliwości na przejawy obojętności i niesprawiedliwości we współczesnym świecie. Chętnie odpowiadali na zadawane pytania i brali udział w dyskusji, czytali też fragmenty wspomnień córki Stanisława Kaszyńskiego, Marii Rybnikow.
Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze.
Uczniowie podziękowali Pani Magdalenie za interesującą lekcję historii wręczając kwiatek.
Zajęcia te  pozwoliły młodzieży na poznanie bohatera, który związany był z Ich małą ojczyzną.
Pamięć o Stanisławie Kaszyńskim, człowieku, który do końca postępował zgodnie ze swymi przekonaniami, jest żywa w lokalnej społeczności. W 1991 r. w lesie rzuchowskim, w pobliżu mogiły polskich zakładników rozstrzelanych przez Niemców 15 listopada 1939 r., odsłonięto pomnik poświęcony jego osobie.
                             Justyna Kaszyńska-Ostrowska
Skip to content